Saturday, 1 December 2018

Sketchwalk Silke Weberrel a Várban

2018 november 16-án


Dear fellow sketchers, I am in Budapest next week for work but I will have Monday and Friday to wander around the city and do some sketching. If anyone would like to meet up or recommend some nice locations, drop me a line. I'd very much appreciate it. I only started with USK in Melbourne in June but have very much enjoyed the friendliness of everyone involved with the urban sketching group. Looking forward to the visit  - jelentkezett Silke november 9-én Melbourne-ből. 

Hétköznap kissé nehéz rajzoló partnert találni, de nem lehetetlen. Silke is dolgozni jött Budapestre, e a cége küldte egy workshopra. De a hétfője és a péntekre szabad volt.
Egy nyugdíjas számára van lehetőség szabadidőt találni hét közben is. A facebookon hamar megbeszéltük  a pénteki találkozót. Egy problémám volt csak. A nyelvtudásom korlátozott. AZ én korosztályom még németül tanult (a kötelező oroszon kívül). A facebookon a Google-fordító jól-rosszul használható. De hogy fogok egy ausztrál angollal egész délelőtt boldogulni? Ez a dolog hamar tisztázódott: Silke szülei német származásúak, az egész család kiválóan beszéli a németet. Így már egy kicsit nyugodtabban vágtam bele a közös rajzolásba. 
A másik problémát az időjárás okozta. Olyan helyszínt kellett választanom, ahol rossz idő esetén bemenekülhetünk valahová. Ezért döntöttem rajzos séta mellett, helyszínként pedig a budai várat.  '1-re beszéltünk meg találkozót, hogy a nap legmelegebb időszakában rajzoljunk.

Szerencsénkre ragyogó napsütésre ébredtünk 16-án. Silke pontosan ott volt a Clark Ádám téren. Kedves, fiatal hölgy volt, aki azonnal a gyalogos felmenetel mellett döntött. A Hunyadi János úton baktattunk felfelé, így a Halászbástyát alulról pillantottuk meg. Ez volt az első rajzos megállónk. 



Itt derült ki, hogy jól döntöttem , hogy rajzos sétát választottam. Mire már nagyon fázott a kezünk, mentünk is tovább. Silkének is kis rajzfüzete volt, első lapján "Európa" felirat díszelgett. Az első lapokon németországi lapok sorakoztak, mert Budapest előtt ma német nagyszülőket látogatta meg. Igazi sketch-album: rajzokkal, szöveggel, jegyekkel, belépőkkel. 
Silkét lenyűgözte a halászbástya és az Mátyás templom szentélyének látványa. Kis részleteket választott. Én a szokásos méretben (9x14 cm) rajzoltam. 

Silke 


Zsuzsa
Zsuzsa

Felkapaszkodtunk a sok lépcsők, gyönyörködtünk a kilátásban, aztán a csípős szél elől bemenekültünk a Mátyás templomba. Én ismerem a templom történetét, a Schulek-féle átalakításokat, a neogótikus kiegészítéseket, de Silke csak a gyönyörű térhatást látta. 


Végül a szószéket választotta témának. Kicsit vissza kell görgetni, és ott látható a könyvecske jobb oldalán. Körülöttünk az esti hangversenyre készültek, valaki Bachot gyakorolt az orgonán - tökéletes volt.Én is ezt rajzoltam le végül, s mivel Silke csak rajzolt, rajzolt az én rajzomon egyre több részlet jelent meg, ami nem tett neki jót.

A szélcsendes templom után kedvenc helyem, a a Balta köz következett. 

Silke
Zsuzsa

Aztán egy kicsit bolyongtunk a Tóth Árpád sétányon, az Országház utcában, a Fortuna utcában. mivel a nap nem sütött oda, nem álltunk meg, csak a Magdolna toronynál. nem voltam elég szemfüles, és Silke ezután készült két rajzát nem fotóztam le. remélem, Silke felteszi majd az oldalára.

Zsuzsa


Zsuzsa

Itt a fedett lépcsőn hagytuk el a vár területét, végig az Ilona- majd a Franklin-lépcsőn. A sketchwalk két óra hosszat tartott. Később kérdeztem Silkét, nem volt-e túl gyors számára. "Nein! Es war super und du warst sehr geduldig mit mir" - válaszsolta. A Batthyány tér közelében közösen megebédeltünk, közben nézegettük egymás korábbi rajzait. Én villamosra szálltam, mert időre haza kellett érnem, Silkét utoljára úgy láttam, a Szent Anna templomot rajzolja. 
Sok köszönet a kedves budapesti csoportnak- írta Silke a facebook oldalra. Gyönyörű időt töltöttem itt, és nagyon jó gyakorlat volt nekem, hogy lépést tudjak tartani az idővel. Köszönöm, hogy Zsuzsa időt szakított rám. Ha egyszer Ausztráliába jössz, talán vissza tudom adni a szívességet. megvettem a Sketchers Guide to Budapest kiadványotokat, hogy megmutathassam a melbourni csoportnak.

Megyek! Csak engem nem küld semmilyen cég oda, és nekem kellene fizetni a repülőjegyemet. Így marad Európa és Magyarország. Jó volt Silkével rajzolni, bezsélgetni és külön öröm, fogy rajzos idegenvezető könyvünk elkerül Ausztráliába.

Ligeti Zsuzsa











Friday, 30 November 2018

101. és 102. közös rajzolás

 az Ecserin (2018. november 11)  és a Stremhouse Caféban (2018 november 24)

A 100. közös rajzolást Eduardo Bajzek brazil sketcherssel október 27-én tartottuk. Emiatt a tervezett Ecseri piaci rajzolás tolódott. 
Az Ecseri” a régi Pesten, a mai Operaház  területéről indult karrierjére az 1800-as évek elején. A történetét dolgozta fel Bruckner Éva  „A zsibárus boszorkány” című könyvében. Az első időben a katonák által begyűjtött sarc értékesítése volt a cél. Ez később minden egyéb eladható árura bővült ki. Miután a város kinőtte önmagát, terjeszkedni kezdett. Amikor elkezdődtek a kiegyezés utáni építkezések, zsibvásárnak költöznie kellett: előbb 1875-től a mai II. János Pál térre, majd két évtized múlva néhány száz méterrel még kijjebb, a Kerepesi temető szomszédságába helyezték át, a korábban Szénapiac, majd Lópiac, Marhavásártér, Baromvásártér, 1871-től Trödler Platz (Zsibvásár tér), 1873-tól Chokolade Platz és 1879 óta Teleki térként ismert területre. Itt egy fél évszázadra megpihent a használtcikkpiac. 1950-ben azonban újra csomagolhattak a kereskedők: az addigra teljesen lepusztult standokat lebontották, a helyükön hagyományos élelmiszerpiac nyílt, az ócskások pedig előbb az Üllői út mellett, az Ecseri úton a Mária Valéria-telep szomszédságában állíthatták fel bódéikat, majd amikor megkezdődött a József Attila-lakótelep építése, a zsibárusokat 1964-ben továbbköltöztették a város szélére, a Nagykőrösi úti egykori szeméttelep helyére – de a kereskedők nosztalgiából magukkal vitték az Ecseri úti piac nevét,a Tangót.


Ez nem egy szokványos piac, aki itt még nem volt szombat hajnalban, az nem tudja, mi az igazi régiség kereskedelem.  A piac nyitva van minden nap 8-16 óráig, de szombaton kívül gyakorlatilag felesleges kimenni, csak 1-2 üzlet van nyitva. A szombat egészen más. Már hajnali 5-kor zajlik az adás-vétel.
Mi Vasárnap voltunk - azaz voltak hárman (Örs, Erika és Zsuzsa).  Nyilván a nehezen megközelíthetőség és a csúf időjárás is közrejátszott az alacsony létszám alakulásának. Örs szerint ők is inkább nézelődtek, mint rajzoltak... Ő vett egy régi magyar töltőceruzát, és azzal rajzolta a képek egy részét.

Mag Zsuzsa


Nagy Erika


Lévay Örs




A vásárcsarnok helyén, a Bomba téren a 19. század végéig barokk házak sorakoztak, köztük délen a postaház, ahonnan a gyorskocsik indultak (innen a csarnok mögött húzódó Gyorskocsi utca elnevezés), A barokk házak közül a Négy évszak ház és az egykori Fehér kereszt fogadó épülete áll. Osztálytárasaim laktak itt, ismerem a belső háromudvaros szerkezetét, bolthajtásos átjáróit. Akkoriban még az udvarokon keresztül lehetett a Batthyány térről átjutni a Gyorskocsi utcába. Ma sajnos zárva vannak a kapuk, - a rajzolók legnagyobb bánatára.


A főváros közgyűlése még 1894-ben döntött a vásárcsarnok építéséről, de a csarnokot csak 1900-1901-ben építették fel. Ez volt a VI számú vásárcsarnok. Terveit Klunzinger Pál készítette a Székesfővárosi Mérnöki Hivatalban, Acélszerkezetű tetejét a Schlick-gyár építette. Elkészültekor a tető egységes A Központi Vásárcsarnokra emlékeztető belső térben 690 árudát hoztak létre 3156 m2 alapterület nagyságon. A főhajóhoz merőlegesen négy kereszthajó kapcsolódik, melyeket íves alsó övű rácsos tartóval soroltak közvetlenül egymás mellé. Az épület vasszerkezeteit a Schlick gyár készítette. A csarnokot 1902. április 13-án nyitották meg a nagyközönség előtt, a megnyitón pedig jelen volt Márkus József budapesti főpolgármester is.

Az 1936-ra elnéptelenedő csarnokot fedett teniszcsarnokká akarták – sikertelenül – átalakítani. Az 1970-es évekig az épület galériáján a nagy budapesti virágpiac foglalt helyet. Én ezt a csarnokot ismertem, hiszen a közelében nőttem fel. Még fiatalasszony koromban is ide jártam vásárolni. nem sokkal aztán, hogy elköltöztem a Csalogány utcából, megszűnt csarnok jellege. 1974 és 1976 között Kangyal Miklós terve alapján szintmegosztással kétszintes bevásárlóközponttá alakították. Az emeleten Közért áruházat hoztak létre, a földszinten elől pedig kisebb élelmiszerboltok kaptak helyet. Némi piac jellegű rész csak az árkádok alatt maradt meg, ahol zöldség- és gyümölcskereskedők voltak. Utoljára 2003-ben újították föl, amikor 15 évre a Spar kereskedelmi vállalat vette bérbe. Ekkor a földszinten Spar élelmiszerüzlet, az emeleten pedig kisebb boltok és ügyfélszolgálati irodák kaptak helyet. Az árkádokat megszüntették, helyükön bankot és éttermet alakítottak ki. Az emeletre mozgólépcső visz fel. A Duna felé néző nagy ablakoknál a Streamhouse Café volt november végi rajzolásunk helyszíne. Lehetett rajzolni a csarnok épületén belül, de a kilátás az átellenben lévő Parlamentre, a nyüzsgő térre és a tél déli oldalát határoló pompás barokk Szt. Anna templom is sok lehetőséget kínált.


Hatan jöttünk – nem valami sokan, igaz az Ecseri úti piac rajzolóinál többen voltunk. 
Orsi, L. Zsuzsa, János, M. Zsuzsa, Ica - Erika fényképez



Az elkészült munkák egy része









Belső terek:

Nagy Erika

Csongrádi János

 Mag Zsuzsa

 ???

Valkovics Orsolya


Rostás Ica
 Ligeti Zsuzsa

Ligeti Zsuzsa

Kilátás az ablakon

Ligeti Zsuzsa

Rostás Ica

Ligeti Zsuzsa

Valkovics Orsolya

Segítsetek kideríteni, kié a vasszerkezet rajza! 
Osszátok meg, had olvassák mások is!
Ligeti Zsuzsa



Friday, 19 October 2018

99. Közös rajzolás a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban 2018. október 14-én

A Múzeumot 1919-ben alapította a cégtulajdonos, világutazó, műgyűjtő és mecénás Hopp Ferenc (1833‒1919), aki végrendeletében mintegy 4000 darabból álló keleti gyűjteményét keleti művészeti múzeum alapítása céljából az államra hagyta.
„… a Budapesten VI. kerületi Andrássy út 103. szám alatt lévő villámat… összes tartozékával együtt a Magyar Államnak… hagyományozom oly kikötéssel és feltétellel, hogy az épület gyűjteményem és más állami tulajdonban lévő megfelelő műtárgyak felhasználásával kelet-ázsiai művészeti múzeumnak rendeztessék be, csak erre a célra és egy a múzeummal kapcsolatos ázsiai tudományos intézet céljaira szolgáljon, és ez a múzeum minden időben az én nevemet viselje.”
– Hopp Ferenc, 1919. június 22
 A gyűjtemény a tulajdonos Andrássy úti villájában került elhelyezésre és kiállításra, amely 1923-tól kezdve múzeumként működik; alapításakor és ma is Magyarország egyetlen keleti művészeti múzeuma. 



Ki volt Hopp Ferenc? 
Morvaországban  született, innen költözött az 1850-es években Pestre 13 évesen már optikustanoncként dolgozott Calderoni Istvánnál.  1861-ben betársult az üzletbe, majd 1864-ben átvette a céget. A Calderoni és Társa név megtartásával a vállalkozást továbbfejlesztette. Az optikai műszerek, fényképezőgépek készítése, forgalmazása mellett meghonosította Magyarországon  az iskolai szemléltetőeszköz-gyártást. Bőséges vagyont szerzett munkájával. Híressé vált üzlete a Deák Ferenc és a Váci utca sarkán állt,
Vagyona lehetővé tette, hogy sokat utazzon. 1882  és 1914 között öt Föld körüli utazása volt. Elsősorban Kelet-Ázsia főképp Kína és Japán érdekelte. Indiába első világ körüli útján látogatott el. Itt vásárolt tárgyai (miniatúrák, kerámiák, kasmíri lakkok, márvány dísztárgyak, ékszerek), s az egy évvel később Kínában tett utazásának kincsei is az államra szálltak. A gyűjtemény 1200 kínai tárgyának javát 1883 és 1914 között vásárolta. Három alkalommal lépett a Mennyei Birodalom földjére. Elsősorban távol-keleti emléktárgyakat és iparművészeti remekeket szerzett be. Jó művészeti érzékét bizonyítják a különösen nemes anyagú kínai tárgyak sorozatai, a drágakő-faragványok, a tubákos flakonok, a rekeszzománcok, a kínai lakktárgyak és ékszerek. A keleti művészetek iránti érdeklődése elmélyülésével gyűjteménye fejlesztéséhez az akkor ifjú művészettörténész-orientalista Felvinczi Takács Zoltán ‒ később a múzeummá alakuló gyűjtemény első igazgatója ‒ tanácsait is igénybe vette. A Múzeum megalakulása után a gyűjtemény adományok, vásárlás és más múzeumok keleti anyagainak áthelyezésével gyarapodott. A gyűjtemény ma mintegy 30 000 műtárgyból áll, s kínai, japán, indiai, délkelet-ázsiai, nepáli, tibeti, mongol, koreai és közel-keleti tárgyanyagot ölel fel. 2006-ban már kb. 23 000 műtárgyat tartanak nyilván, különösen jelentősek a japán középkori művészet emlékei és a kínai bronz- és porcelántárgyak.A  teljes múzeumi gyűjtemény kínai, japán, indiai, délkelet-ázsiai, nepáli, tibeti, mongol, koreai és közel-keleti tárgyanyagot ölel fel. A szakmúzeum állandó kiállító helye 1995 óta a Ráth György  míg a Hopp Ferenc Múzeumban rendszeresen időszaki kiállításokat rendeznek. Utóbbiak tematikusan válogatva mutatják be feliratokkal, fotókkal és jól összeválogatott tárgyakkal egy-egy keleti ország, nép életét, szokásait, kultúráját. 
Ottlétünkkor az ISTEN/NŐ a dévi-kultusz és a hagyományos női szerepek Indiában kiállítást láthattuk - és rajzolhattuk. 






A Hopp-villa körül kialakított kert korának ismert pesti keleti hangulatú kuriózuma volt, s ma is szerves része a múzeum hétköznapjainak,

A gyakori vendég, Cholnoky Jenő felvétele a kertről 1902-ben

A remek őszi idő lehetővé tette, hogy a kertben is rajzoltak a résztvevők. Én sajnos megint lemaradtam erről a remek alkalomról, így csak másodkézből van tudomásom a közös rajzolásról. Köszönöm a fotókat Mag Zsuzsának, Harrach Orsinak és Káli Mónikának. 





13-an tudtak eljönni rajzolni, nagy örömünkre Eduardo Bajzek is, aki a következő, 100. közös rajzolást tartja majd a Fugában. Ő a nemzetközi Urban Sketchers ismert alakja, aki most éppen Magyarországon tartózkodik. sajnos közös kép nem készült, de a rajzokról igen. 


A kertben készült rajzok:
Andorka Éva

 Mag Zsuzsa

 Szentpéteri Zsuzsa

  Szentpéteri Zsuzsa

 Valkovics Orsolya

Káli Mónika

 Valkovics Orsolya
Harrach Orsolya

Amik bent készültek
Andorka Éva

Eduardo Bajzek

Valkovics Orsolya

Valkovics Orsolya

Lévay Örs

Lévay Örs

Lévay Örs

Még néhányan nem töltötték fel alkotásaikat a csoport oldalára. Várom  Tamás, Ica, Tam munkáit. 

Ligeti Zsuzsa