A Budapest100-on rajzoltunk
április 16-17-én
A Budapest100 egy rendhagyó, az egész várost megmozgató civil esemény, amely 2011-ben hagyományteremtő szándékkal indult az OSA Archívum és a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) kezdeményezésére. Elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet a körülöttünk lévő épületekre, valamint az ott élők történeteire, épített környezetünk értékeire. 2011-ben ünnepelte 100. születésnapját a Goldberger-ház, az OSA Archívumának épülete az V. kerületben. Ez adta az ötletet, hogy minden, akkor százéves ház ünnepeljen együtt az év századik napjához közeli hétvégén.
Ez a program olyan városi civil ünnep, amelynek közösségépítő szerepe is kiemelkedő, hiszen különböző társadalmi hátterű embereket és generációkon átívelő közösségeket hoz közelebb egymáshoz. 2013-ben a brit Guardian egy cikkében beválogatta a Budapest100-at a kontinens legérdekesebb programjai közé. „Zseniálisan egyszerű koncepció. Csodálkozunk, hogy más városok még nem követték a példáját.” 2015-ben spanyol és orosz lapok is érdeklődnek a program iránt. 2013-ban a Budapest100 „A legszebb városi ünnep” díjazottja lett. A hamburgi Lebendige Stadt Stiftung (Élő Város Alapítvány) által kiírt pályázaton a Budapest100 az Európa különböző városaiból benyújtott 631 pályázat közül egyedüli külföldiként került az első ötbe.
2016 áprilisában a pesti Nagykörút volt a Budapest100 helyszíne és témája. A csatlakozó épületek és programjaik a rendezvény idején szabadon és ingyenesen voltak látogathatók.
Az Urban Sketchers Budapest csoportja három helyen is érdekelt volt.
16-án a József körút 44-ben rajzoltunk, itt Szilágyi Hajni volt a háziasszony:
A homlokzat
Az egyik szépséges ablak
Épült 1888-ban, építtető: Gutwillig József, építő: Holub József
Itt volt az első magyar humorisztikus lap, az Üstökös szerkesztősége 1890-től, melyet egykor Jókai Mór szerkesztett, és Landerer és Heckenast nyomdájában nyomtatták. A Hét című folyóirat kiadóhivatala is itt működött egy ideig. Csáth Géza a Vasút című novellájában említi a ház egy lakóját.
PROGRAMOK 2016.04.16.
11:00 - 13:00 Közös rajzolás - Bemutatkozik az Urban Sketchers Budapest, és meghívja a látogatókat egy közös rajzolásra.
,
Ligeti Zsuzsa: Homlokzat
Az udvar
Készül
Nagy Erika: Udvar első változat
Nagy Erika: Udvar másodikváltozat
Nagy Erika: Udvar harmadik változat - már otthon
Ligeti Zsuzsa: Udvar
Alulról
Kovács Réka Barbara: Gang
Aki előre gondolkodik, és széket hoz...
Ligeti Zsuzsa: Közös rajzolás
Kis Tünde: A lépcsőház ablakai
Akik csatlakoztak
...és rajzoltak...
..mind a ketten
Ligeti Zsuzsa: Kapualj
Rálátás az ablakból
Anna Z Max: Gang
Lépcsőház
Anna Z Max: Lépcsőház
Ligeti Zsuzsa: Lépcsőház
A végeredmény
17-én a Ferenc körút 32-ben rajzoltunk, itt Ligeti Zsuzsa volt a háziasszony
Quittner Zsigmond épületén az eredeti részleteket csodálhatjuk meg; a ház máig megtartotta eredeti beosztását, a lakásokat nem szabdalták fel. Az építtető Epstein Mór férfiszabó, illetve férfi- és gyermekruha kereskedő volt, akinek Kígyó utcai üzlete a legjobbak közé tartozott a korban.
A homlokzat nem is sejteti, milyen szép belülről
A kapualj
A kapualj díszítése
Lévay Örs:Női atlasz? Kariatida?
Az udvar
A kutató önkéntes, dr Lukács Zsófia DLA is kedvet kapott a rajzoláshoz..
Ligeti Zsuzsa: Rajzoló
Közben a rajz is elkészült. Lukács Zsófia: korlát
Ligeti Zsuzsa: Lefelé
Van akit a lépcsőház ihletett meg
Anna Z Max: Lécsőház
Van, akit a gang
Akvarell készül
Lévay Örs: Mini kert a gangon
Ligeti Zsuzsa: bejárat a gangról
A szép korlátok adtak ihletet
Az ifjabb évjárat is tollat ragadott
A kész rajzokból rögtönzött kiállítás készült
Sokan fordultak meg a házban. Nagy volt az érdeklődés, tájékoztató anyagunk hamar elfogyott.
Ligeti Zsuzsa: Fáradt érdeklődő
Szoboszlay András tagunk megrajzolta a Nagykörutat. Rajzai mindkét napon a Teréz körút 47-ben volt látható.
Az épület körülépített belső udvarral rendelkezik, amely a három utcai oldalon kéttraktusos, a negyedik oldalon pedig a fő- és melléklépcsőt magába foglaló szárny által határolt. A körúti és a hátsó, Kármán utcai szárny belső udvari homlokzata előtt fedett loggia, a Szobi utcai szárny előtt függőfolyosó húzódik, amelyek biztosítják a lakások megközelíthetőségét. Az udvart és a lépcsőházat körúti homlokzat 3-4. tengelyében nyíló, oszlopok és a rájuk támaszkodó erkély által keretezett kapubejárón keresztül lehet megközelíteni.
"Ezen a héten egy nagy falatra vállalkoztam. - írta április 10-én. A Budapest100 keretein belül fogom rajzolni Nagykörutat. Olyan gyönyörű, hogy el sem hiszitek'.
Teréz körút 47
Jól látszik a rajzok mérete
New York palota
Erzsébet körút 47
Rákóczi tér
A Nyócker gyöngyszeme Kontraszt. Óriási. A Rákóczi teret végre felújították, és régi pompájában tündököl. Szerintem az egyik legkellemesebb hangulatú tér a városban. Ez a két ház pedig egy egy műremek. Mindig néztem őket, de most végre meg is vizsgáltam tüzetesen. Napokig rajzolhatnám az apró, kifinomult részleteket. Hátam mögött pedig a Nyócker őslakossága beszêlget olyan őserővel,és vehemenciával, hogy majd elröhögöm magam.... Előttem, a két lány a képen épp a tanulmányi átlagaikat osztják meg egymással: 1.2, 1.47. 1.76, 2.2, 1.38...... Kontraszt. Óriási, de akkor is gyönyörű
Szent István körút 9
Szent István körút 13
Szent István körút 1
e
Teréz körút 1
Teréz körút 5
Teréz körút 22
Teréz körút 33
Teréz körút 19
Köszönöm a közreműködőknek a képekért, fotókért. Ha van még valakinél, ami nem szerepel itt, küldje el nekem: ligetizsuzsa@t-online.hu