Tuesday, 22 January 2019

105. közös rajzolás a Földalatti Vasúti Múzeumban

2018. január 12-én

A Deák téri aluljáróban bújik meg a Millenniumi földalatti régi pályaszakasza, amelyet 1955-ben iktattak ki az eredeti nyomvonalból. A kontinens első - 1896. május 2-án átadott- földalattijának állít emléket a Földalatti Vasúti Múzeum, mely 1975-ben nyílt meg.  



Itt állították ki a régi kocsikat, a korabeli egyenruhákat, a földalatti építésének történetét, illetve a fővárosi közlekedéssel kapcsolatos relikviákat. 1990-ben felújították a múzeumot. 
19. század utolsó évtizedei Budapest fejlődésének történelmi léptékben is meghatározó időszakát jelentik. A városfejlesztés egyik kiemelkedő alkotása az Andrássy úti tengely kialakítása volt. Az 1870 nyarán megalakult Közmunkatanács első városrendezési elgondolásában a sugárút mint adottság már szerepel és még abban az évben meghatározták a pontos vonalvezetését, három szakaszra történő felosztását. Elkészült a vonatkozó rendezési terv és a költségvetés, majd az Országgyűlés 1870 decemberében jóváhagyta a megvalósítást. A Közmunkatanács kezdettől fogva ellenezte felszíni kötöttpályás tömegközlekedés létesítését a sugárúton. Balázs Mór javaslata nyomán egyre inkább egy földalatti vasút létesítésnek gondolata foglalkoztatta a Közmunkatanácsot. A földalatti vasútra kidolgozott koncepcióra a Siemens és Halske cég 1894-ben készített tervet, melyet a Közmunkatanács elfogadott azzal a feltétellel, hogy az építés csak akkor kezdhető meg, ha 1896-ra, a millenniumi ünnepségekre elkészül.
Az építkezés elkezdődött, a 6 méter széles és 3225,56 méter hosszú alagutat két irányból kezdték el ásni. A nagykörúti főgyűjtővezeték határozta meg a maximális mélységet, így az alagút belmagassága 2,65 méter lett. Az alapot és az oldalfalakat betonból építették. A vasút kivitelezését a tervezőre, a Siemens és Halske cégre, a föld-, beton- és szerelési munkálatokat Wünsch Róbert budapesti vállalkozóra bízták. Az építésvezető Vojtek Ödön volt. Az állomásokat burkoló barna és fehér csempéket a Zsolnay gyár készítette, a lejárók fölé díszes csarnokokat emeltek.




A világ első villamos hajtású földalatti vasútja volt, eredeti hossza 3700 méter volt. Baloldali közlekedés volt akkor a föld alatt is. Gyermekkoromban még utaztam vele, és nagyon furcsa volt feljönni a felszínre, ahol már jobb oldali volt a közlekedés. 1970-ben, a felújításkor , illetve a vonal meghosszabbításakor a föld alatt is jobboldali közlekedés lett. A munkálatokkal Budapest egyesítésének centenáriumára készültek el. 1973. december 30-án adták át a meghosszabbított vonalat a Mexikói útig, így a teljes 4,4 km-es vonal föld alá került. Ekkor helyezték át a Deák téri megállót az Erzsébet tér alá, a kiiktatott pályaszakaszon létesült a Múzeum. Férjemmel elmentünk megnézni, hogyan emelik be darukkal a múzeum kocsijait. 1995-ben újabb felújításra került sor, az állomások visszakapták eredeti Zsolnay téglás burkolatukat. 
Manapság egy idegenforgalmi pont került a múzeum elé, azon kell átverekedni magunkat. Egy közlekedési jegy áráért beléphetünk a múltba,. A régi kocsik mellett több korhűen öltözött bábu segíti leképzelni a régi időket. 



Kilencen jöttünk össze a 105. közös rajzolásra köztük egy angol és egy ukrán rajzoló is. Sajnos nem mindenki tudott maradni végig, így hiányos csoportképünk született. 


A múzeum területe nem nagy, de mindenki talált magának rajzolni valót. 
Örs

 Zsuzsa

 Rachel

 Jan

 Rachel

Tam

Az elkészült művek:



Eddig a következő alkotásokról kaptunk képet:



Horváth Izabella: Makett


Rachel Appleby: Áramszedő

Mag Zsuzsa: Jelzőlámpa


Horváth Izabella: Utasok


Jan: Látogatók


Ligeti Zsuzsa: A lila ruhás nő

Rostás Ica: Vasúti kocsi belső

Tam Korsun: A szerelvény eleje

Ligeti Zsuzsa: Kalauz és nézelődő gyermek

Horváth Izabella: Látogató

Horváth Izabella: Fa téglák a Sugár útról

Rostás Ica: Makett

???????

  Ligeti Zsuzsa: Urban sketchers

Mag Zsuzsa:Utasok

Hiányzik még néhány alkotás, kérem tegyétek fel az oldalunkra, vagy küldjétek el nekem. Nem emlékszem az alkotóra néhány esetben, vagy rosszul jegyeztem meg. Kérem, jelezzétek, javítom.

Ligeti Zsuzsa

Sunday, 6 January 2019


104. közös rajzolás 2018. december 27-én a Bálnában


Bálna kulturális, vendéglátó és kereskedelmi központ, félúton a Szabadság és a Petőfi híd között, közvetlenül a pesti Duna-parton. A hajdani Közraktárak felhasználásával épült 2009 és 2013 között. 

A magyar gabona igen jelentős hányadát vízi úton szállították. Ennek a forgalomnak a kiszolgálására épült a ferencvárosi Duna-parton 1874-ben a Fővámház, és mellette Basch Gyula és Krajovics Lajos tervei alapján a Közraktárak  négy csarnoka. Építését 1881-ben fejezték be. 
A 21. század elejére az épületegyüttes állapota leromlott. Kas Oosterhuis holland építész és Lénárd Ilona  építészirodája készítette el az új épület terveit, amely a négy raktárépületből kettőt átriummal kapcsol össze, egyben pedig a Duna-parttal párhuzamosan meghosszabbítja őket egy bálnafej formájú üveghéjjal.


2009-től kezdték az építkezést, de sok huzavona után 2013-ban adták át. A sok jogi és kivitelezés körüli ügyek (az üvegtető beázott), állandó pereskedést jelentett a főváros és a beruházó között. 

A Bálna igazi problémája az épület kihasználatlansága lett. Már a megnyitásakor kétkedő vélemények láttak napvilágot az épület leendő kihasználtsága és népszerűsége kapcsán, mivel nem helyezkedik el túl forgalmas helyen és nem igazán hirdeti semmi az épület kulturális és fogyasztói jellegét, csak látványos külseje és belseje van. Gondot jelentett az is, hogy sokáig alig volt bérlője. A nyilvános találkozóhelynek szánt épületként alig van benne ülőhely, és ami van az is kényelmetlen. A forgalom pangása miatt aztán már ingyen adták oda az üzlethelyiségeket a bérlőknek, akik szerint alig van bevételük a minimális forgalomból. Kiderült az is, hogy az épület még az üzemeltetési költségét sem termeli ki. 

Ottlétünkkor az üzlethelyiségek tört része volt használatban. Egyedül a Mézeskalácsváros előtt volt sorállás. Nagy forgalmat bonyolított le a Bálna déli oldalán működő műjégpálya, és a mellé települt forral bor és hot dog árusok. Két étterem (bisztró) van a Bálnában, mindkettő a magasabb árkategóriába tartozik. 

Egy előnye volt ránk nézve, hogy bent nem fújt a szél, és kellemes meleg volt. Kilencen gyűltünk össze, mindenki hamar megtalálta a neki tetsző helyet.

Jánosnak hamarabb el kellett mennie, így a képen csak nyolcan vagyunk. 

 Andorka Éva

Mag Zsuzsa


Csongrádi János

Ezt Ligeti Zsuzsa rögtön megörökítette:

Mit rajzolt János? Íme:

Az év utolsó rajzikáinak hívta

Az épület is megihlette a rajzolókat:

Mag Zsuzsa (A. Éva háttal ül)


Szentpéteri Zsuzsa
Ligeti Zsuzsa


Káli Mónika: Kint, és bentről ki...

A hatalmas üvegfelület , illetve, ami kívül van és látszik, ez is papírra került. nem a hidegben készült. 


Andorka Éva



Benti témák:

Lévay Örs

Andorka Éva: Mozgólépcső


Ligeti Zsuzsa: Az üvegtető szerkezete

Harrach Orsolya: Kalapok 


Szentpéteri Zsuzsa: Kávézóban

Szentpéteri Zsuzsa: Sorban állók a Mézeskalácsváros előtt

és végül akik kint fagyoskodtak: 









Mulik Tünde
A képeket a közös fotózásból nagyítottam ki, ezért rossz minőségű. Kérem beszkennelni vagy rendesen lefotózni és feltenni a csoport oldalára, vagy elküldeni nekem (ligetizsuzsa@t-online.hu).

Végül a "fagyos" témák:

Ligeti Zsuzsa

Mag Zsuzsa
Ligeti Zsuzsa: Kezdő

Amíg az unokák korcsolyáznak...

Ligeti Zsuzsa: Haladó

A Bálnában került sor az adventi játék eredményének kihirdetésére. Mag Zsuzsa december elején hirdette meg a játékot. 
"Én egy játékot hoztam nektek. A következő időszakban rajzoljatok minél többet az alábbi témákban, és posztoljátok a facebook oldalunkon. A december 24. éjfélig legtöbb rajzot feltöltők között kisorsolunk egy meglepetést a 104. közös rajzolásunkon a Bálnában! Figyelem! A rajznak a mai naptól kezdődően kell készülnie. Az Urban Sketchers szabályoknak meg kell felelnie, és minden rajzhoz jelezni kell, hogy mely témában készült. Témák:
1. ajándék
2. angyal
3. barátok
4. család
5. csillag
6. díszek
7. fények
8. fenyőfa
9. finomság
10. hála
11. hó
12. játék
13. kályha
14. könyv
15. masni
16. meglepetés
17. Mikulás
18. pulóver
19. sport
20. templom
21. tradíció
22. tűz
23. vásárlás
24. zene'
Kevesen küldték be (tették fel a csoport oldalára) alkotásaikat a játék keretében: A legtöbb rajzért járó pólót Zsuzsa kapta meg

A szita kész van, lehet pólóra, táskára nyomni. 
Ligeti Zsuzsa